Close
Ocena dłoni przez dermatologa

Przyczyny powstawania zmian skórnych i możliwe metody leczenia

W przypadku schorzeń skórnych można już śmiało mówić o epidemii i globalnym zasięgu. Trądzik dotyka już nie tylko dorastających nastolatków, ale także dorosłych ludzi, Szacuje się, że około 54% dorosłych kobiet cierpi na zmiany skórne o charakterze trądziku.

Przyczyny zaburzeń tego największego organu jakim jest skóra mogą być różne, wśród najpopularniejszych można jednak wymienić źle zbilansowaną dietę, brak ruchu, stres, używanie złej jakości, komodogennych kosmetyków. Co ciekawe, mieszkanie w dużym mieście takim jak Warszawa, czy Kraków, gdzie normy 950 µg/m3) stężenia pyłów są wielokrotnie przekraczane może pogorszyć stan naszej cery.

Bez lekarza ani rusz

Chociaż coraz bardziej popularne stają się różne alternatywne metody leczenia zaburzeń skórnych, to dermatolog powinien być osobą, do której skierujemy pierwsze kroki w przypadku nasilającego się problemu. Nie tylko w sposób wieloaspektowy oceni on stan naszej skóry, ale także może zlecić wykonanie dodatkowych badań.

W przypadku trądziku o podłożu hormonalnym czy po zarażeniu gronkowcem, leczenie farmakologiczne jest konieczne, a odpowiednie medykamenty może nam przepisać jedynie lekarz dermatolog. Oczywiście, im większe miasto, tym szerszy wybór mamy jeżeli chodzi o godnego zaufania i polecanego specjalistę. Miasta duże – Gdańsk, Poznań, czy zgoła Warszawa oferują inne możliwości wyboru niż mniejsze miejscowości, z niewieloma prywatnymi gabinetami i ograniczoną liczbą usług w sektorze zdrowia publicznego.

A może zmiana diety?

Nawet jeśli dermatolog poprawnie zdiagnozował przyczynę problemów, jakich przysparza nam skóra, warto być może dopomóc medycynie tradycyjnej. Mamy do wyboru kilka dróg postępowania. Pierwszą i prawdopodobnie najczęściej opisywaną jest zmiana diety. Choć nie ma jednoznacznych danych naukowych dotyczących produktów mogących nasilić powstawanie zaskórników i ropnych wykwitów, to łatwo znaleźć w sieci przypadki osób, którym pomogło ograniczenie pewnych grup produktów.

Najpopularniejszą z grup żywieniowych winowajców jest nabiał. Mleko i jego przetwory, głównie żółty ser mogą powodować wysyp małych ropnych wykwitów. Co ciekawe, w sposób uczulający nie działają kefiry i jogurty ze względu na mniejszą zawartość długich łańcuchów białkowych kazeiny. Dodatkowo ser żółty ze względu na wysoką zawartość tłuszczu może powodować przetłuszczanie cery.
Innymi produktami których warto unikać jest cukier i przyprawy, które powodują szybszą przemianę materii, w efekcie nasilając procesy oczyszczania skóry.

Łagodniej w toaletce

Czynnikiem, który odpowiada w wielu przypadkach za pogorszenie stanu skóry są także kosmetyki o nieprzyjaznym dla cery składzie. Wśród takich substancji wymienia się przykładowo silikony, które choć wygładzają naszą twarz, zapychają pory i utrudniają dopływ powietrza, co sprzyja powstawaniu bakterii beztlenowych. Dobry dermatolog Warszawa, oprócz diagnozy stanu cery i zapisania leków doustnych powinien także zaproponować zestaw dermokosmetyków i łagodnych kosmetyków do makijażu. Takie nabędziemy najprawdopodobniej w odpowiednich aptekach i drogeriach, w które obfituje Warszawa. czy Kraków. Dla osób

Żaden dermatolog nie pomoże naszej cerze, jeżeli nie będzie nas charakteryzowała systematyczność stosowania leków, cierpliwość w poszukiwaniu właściwego rozwiązania i niezrażanie się niepowodzeniami nieuchronnymi w leczeniu skomplikowanej etiologicznie choroby jaką są wszystkie odmiany trądziku.

© 2024 Trafne Myśli | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.