Close
labioplastyka

Labioplastyka – okres rekonwalescencji

Pomimo znacznego wzrostu popularności labioplastyki i wiedzy na temat tego zabiegu, nadal wiele kobiet ma opory przed poddaniem się korekcji kształtu i rozmiaru warg sromowych. Najczęściej wynika to z obawy przed długim okresem rekonwalescencji i towarzyszącym mu bólem. Czy słusznie?

ZABIEG JEST BEZBOLESNY

Labioplastyka, jak każdy zabieg chirurgiczny, przeprowadzana jest w znieczuleniu. Lekarz może zadecydować o zastosowaniu znieczulenia ogólnego, lub tylko miejscowego. Podczas zabiegu usuwany jest nadmiar tkanki błony śluzowej waginy, dzięki czemu dokonywana jest korekcja kształtu i rozmiaru warg sromowych. Inna forma labioplastyki przewiduje powiększenie zanikających warg sromowych. W tym celu wykonywane są zastrzyki z botoksu lub kwasu hialuronowego.

OKRES REKONWALESCENCJI

Czas rekonwalescencji po zabiegu trwa średnio około 8 tygodni, jednak, w zależności od obszaru jaki objął zabieg, może on ulec wydłużeniu. Nieprawdą jest, że do momentu zagojenia się ran, kobiety po labioplastyce odczuwają silne dolegliwości bólowe. W niektórych przypadkach dochodzi do zaczerwienienia i wystąpienia obrzęku sromu, czemu towarzyszy niezbyt intensywne uczucie pieczenia miejsc intymnych, jednak najczęściej trwa ono nie dłużej, niż kilka dni.

PO ZABIEGU

W trakcie rekonwalescencji należy bezwzględnie dbać o higienę intymną. Zaleca się stosowanie delikatnych środków o właściwościach bakteriobójczych, każdorazowo po skorzystaniu z toalety. Warto używać także wkładek higienicznych, które zapobiegną obtarciom. W tym czasie należy także unikać wielogodzinnego siedzenia. W sytuacjach, gdy nie da się tego uniknąć, warto stosować nadmuchiwaną „oponkę”.

KIEDY MOŻNA POWRÓCIĆ DO NORMALNEJ AKTYWNOŚCI SEKSUALNEJ?

Bardzo wiele kobiet obawia się długiego okresu, w trakcie którego należy unikać zbliżeń intymnych. Rzeczywiście, w początkowej fazie rekonwalescencji nie powinno dochodzić do penetracji. Nie jest jednak prawdą, ze abstynencja seksualna trwa długo. Jeżeli lekarz nie wyrazi zastrzeżeń, normalna aktywność staje się możliwa po ok. 3-4 tygodniach.

© 2024 Trafne Myśli | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.