Close
Planszówki dla dzieci

Zalety gier planszowych kierowanych do dzieci

W dobie szerokiej dostępności do urządzeń elektronicznych większość dzieci zamiast bawić się na podwórku, na świeżym powietrzu woli siedzieć w domu przed komputerem, czy komórką i grać w gry elektroniczne. Nie chodzi o to, żeby dzieciaki oceniać, po prostu takie mamy czasy i przyzwyczajenia.

Odrobinę historii

Kiedyś pierwsze komputery pojawiały się w domach do pracy, najczęściej korzystali z nich rodzice, a dzieci mogły chwilę dziennie pograć w jakąś prostą grę. Natomiast wraz z rozwojem technologii dzieci dostają komputery szybciej – często już na komunię na przykład, mogą tam instalować swoje gry i spędzać przed nimi dużo czasu.

Zabawy na podwórku z kolegami w berka, czy chowanego zamieniły się na granie w gry komputerowe przez Internet, gdzie każde dziecko siedzi przed komputerem we własnym domu. Nie wymagają one najczęściej interakcji międzyludzkich. To dobrze, że technika idzie naprzód, ale nie możemy zapominać o tym, że to właśnie obcowanie z innymi ludźmi socjalizuje dziecko, uczy współpracy, ale i motywującego współzawodnictwa. Uczy cieszyć się ze zwycięstwa, ale i godzić z przegraną.

Dlatego nie możemy zapominać o starych, „analogowych” zabawkach takich jak na przykład gry planszowe. Uczą one współpracy i współzawodnictwa, są namacalne, nie dotykowe- tak jak tablety, czy smartfony. Gry planszowe dla dzieci pomagają pobudzić wyobraźnię i fantazję wśród naszych pociech. Tym bardziej, że obecnie robi się piękne gry planszowe dla dzieci.

Nie jest to tylko podstawowy chińczyk, czy warcaby. Możemy znaleźć gry, które uczą i bawią zarazem. Na przykład bardzo stara już gra, w której wśród stosu zakrytych kart musimy zapamiętywać i odnajdować pary, ćwiczy mózg dziecka, poprawia jego koncentrację oraz zdolność zapamiętywania, która jest bardzo przydatna w późniejszych latach, kiedy idzie do szkoły i musi uczyć się do egzaminów. Poza tym samo wykonanie gier bardzo się poprawiło.

Dlaczego warto korzystac z gier

Są dobrze wykonane, często twórcy dbają o najmniejsze szczegóły, a graficy projektują piękne postaci księżniczek, czy rycerzy. Produkowane jest również bardzo wiele gier zręcznościowych, jak choćby bardzo popularna Jenga, które poprawiają koordynację i zwinność młodego człowieka. Gry planszowe dla dzieci to nie tylko radość dla najmłodszych, ale i wspólna zabawa dla całej rodziny, która może w wolne popołudnie spędzić czas razem ucząc się i świetnie się przy tym bawiąc. Dzięki temu dzieci nawiązują lepiej kontakty z otoczeniem, ale i są bardziej otwarte na nowe wyzwania.

Poza tym często dzieci wykorzystuj fragmenty gier planszowych, czyli na przykład pionki czy karty tworząc swoją własną wersję gry, która kompletnie odbiega od instrukcji. Przenoszą się wtedy w swój magiczny świat wyobraźni, tworząc krainy tylko im znane i tylko przez nie rozumiane. W większośic przypadków gry planszowe dla dzieci są świetnym pomysłem na prezent na urodziny czy inne święta- nie ograniczajmy się tylko do zabawek elektronicznych.

© 2024 Trafne Myśli | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.