Close

Przygodę z nurkowaniem czas zacząć!

Podwodny świat kryje w sobie wiele tajemnic, który każdy miłośnik przyrody powinien poznać. Piękno niezwykłych okazów podwodnej fauny i flory może zaprzeć dech w piersiach i przyprawić o szybsze bicie serca. Jeżeli do tej pory, morskie głębiny miałeś okazję podziwiać wyłącznie na ekranie telewizora, najwyższy czas pomyśleć o zwiedzaniu podwodnego świata „na żywo”.

Tylko dla wybranych

Powszechnie uważa się, że do nurkowania potrzebne są nadzwyczajne zdolności i nieziemska odwaga. To mit. Nurkowanie jest wspaniałą formą rekreacyjnej aktywności, z której mogą skorzystać niemal wszyscy. Niemal, ponieważ nurkowanie wymaga jednej podstawowej umiejętności. Mowa oczywiście o pływaniu. Dobra wiadomość jest taka, że nikt nie będzie wymagał od nas talentu, pozwalającego na wygranie zawodów pływackich.

Podstawowe umiejętności będą całkowicie wystarczające. Wiek też nie ma tutaj zbyt dużego znaczenia. Bardzo często zdarza się, że podwodny świat zwiedzają całe rodziny, dla których jest to wyśmienita forma rekreacji i wspaniałe hobby.

Jak zacząć?

Przygodę z nurkowaniem najlepiej rozpocząć od przekonania się, czy dobrze czujemy się w podwodnym środowisku. W tym celu wystarczy zrobić dwie rzeczy – zakupić podstawowy zestaw, składający się z maski i fajki do oddychania, oraz udać się na basen miejski lub nad pobliski zalew. Wystarczy krótka chwila, aby przekonać się, czy ta forma aktywności jest dla nas odpowiednia. Jeżeli stwierdzimy, że chcemy rozpocząć swoja podwodną przygodę, kolejnym krokiem będzie zapisanie się na kurs do nurkowania.

Kurs nurkowania? To nie problem!

Choć w powszechnej opinii, nurkowanie wciąż stanowi nieco „egzotyczne” hobby, to ze znalezieniem szkoły, w której będziemy mogli zaliczyć kurs, nie będzie najmniejszego problemu! W wielu polskich miastach działają ośrodki, które przygotowują amatorów przygód do zejścia pod wodę. Należy jednak pamiętać, że zdecydowana większość szkół będzie wymagała od nas zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do nurkowania.

Przed ostatecznym wyborem szkoły, warto zapoznać się z opiniami na jej temat. Należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak czas trwania kursu, obiekt, na którym będzie prowadzone szkolenie i udostępniany sprzęt. Wszystko to jest niezwykle istotne dla początkującego nurka. Przed rozpoczęciem szkolenia, koniecznie zaopatrz się w tzw zestaw ABC, składający się z maski, fajki i płetw. Jeżeli w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania nie działa żaden profesjonalny sklep sportowy, nie musisz się tym przejmować – każda dobra szkoła prowadzi sprzedaż zestawów podstawowych.

Kurs podstawowy (Open Water Driving) składa się z części teoretycznej, obejmującej podstawy fizyki, medycyny i wiedzy na temat flory i fauny, oraz z części praktycznej, obejmującej zajęcia na basenie i pod wodą. Po zaliczeniu szkolenia, podmorskie głębiny staną przed nami otworem.

Ciekawe miejsca do nurkowania

Podkreślić należy fakt, że wbrew panującej opinii, nurkowanie nie wiąże się z koniecznością wyjazdów do egzotycznych zakątków świata. W Polsce nie brakuje nurkowisk, które swoim gościom zapewnią niezapomniane wrażenia. Nurkować można niemal wszędzie – w morzu, w jeziorach. Jedynie rzeki nie nadają się do uprawiania tego sportu, je pozostawmy miłośnikom kajakarstwa.

Doskonałe warunki do nurkowania dla początkujących stwarza jezioro Leleskie. Oddalone o 190 km od Warszawy, charakteryzuje się przejrzystą wodą i doskonałą widocznością. Ciekawe miejsca to także zalane kamieniołomy, których w Polsce nie brakuje. Takie nurkowiska charakteryzują się nie tylko wyśmienitą widocznością, ale także fantastycznie ukształtowanym dnem. Dużą popularnością cieszy się także Bałtyk, na dnie którego można podziwiać doskonale zachowane wraki statków i samolotów.

© 2024 Trafne Myśli | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.