Close

Ubezpieczenie OC Zabrze trzeba mieć. Czym grozi za brak polisy?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Bez tego nie można wyjeżdżać na ulice. Konsekwencje mogą być opłakane. Zobacz, czym grozi jazda bez ważnego dokumentu, a przekonasz się, że nie warto ryzykować.

Wypadek – co dalej?

Na co dzień nie jest na potrzebna ważna polisa ubezpieczeniowa, ale w razie wypadku bardzo się przydaje. To właśnie ona jest podstawa do wypały środków na naprawę samochodu. Podstawowa polisa OC pokrywa koszty związane z usunięciem usterki i przywróceniem samochodu do normalnego stanu. Pozwala też na bezpłatne holowanie w dowolne miejsce. Sprawcy wypadku nie przysługują wprawdzie żadne środki, ale poszkodowanemu jak najbardziej. W przypadku, gdy uczestnicy mają wykupione ubezpieczenie nie ma żadnego problemu. Wystarczy spisać dane polisy sprawcy, by załatwiać formalności. Gorzej, kiedy okazuje się, że sprawca nie ma ważnych dokumentów. Ubezpieczenie OC Zabrze to podstawa. Wtedy należy wezwać policję. Potrzebne będzie notatka służbowa i spisanie danych sprawcy. Bez tego nie można ubiegać się o dodatkowe środki. Pieniądze na naprawę należą się poszkodowanemu i z pewnością je dostanie tylko cała procedura potrwa zdecydowanie dłużej. Środki wypłacane są z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Żeby się o nie ubiegać, należy wystąpić z wnioskiem do dowolnego zakładu ubezpieczeniowego, który ma obowiązek nam pomóc i przedsięwziąć stosowne procedury. Po rozpatrzeniu wniosku i wyjaśnieniu wszystkich okoliczności wypadku środki zostają wypłacone w ciągu 14 dni roboczych.

Czym grozi brak jazdy bez ważnego OC?

W przypadku kolizji lub wypadku sprawca musi z własnej kieszeni pokryć koszty naprawy samochodu, a do tego zapłacić mandat za brak ważnego dokumentu. Wprawdzie poszkodowany otrzymuje środki stosunkowo szybko z funduszu gwarancyjnego, jednak poszkodowany musi je zwrócić. Wniosek jest zatem taki, że nie warto wsiadać za kierownicę bez ważnych dokumentów. Może się to skończyć tragicznie. W ten sposób można się poważnie zadłużyć, bo kosztorysy na naprawę są obliczane z wykorzystaniem oryginalnych części, a naprawy muszą być robione zgodnie z wytycznymi producenta. Taka nieroztropność może się skończyć tragicznie. Nie dość, że zostaniemy z zepsutym autem, to jeszcze otrzymamy mandat i będziemy musieli zapłacić za naprawę. Lepiej więc nie wsiadać do samochód, jeśli ubezpieczenie OC Zabrze nie będzie ważne. Jeżeli akurat nie będziemy dysponować gotówką, można rozłożyć płatności na raty. Warto też porównać oferty konkurencyjnych firm, by wybrać tę najlepszą.

© 2024 Trafne Myśli | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.