Close

Ziołowy spray na gardło nie tylko na infekcje wirusowe

Ból gardła, towarzyszący wielu infekcjom wirusowym, może być zwalczany na różne sposoby. Część lekarzy zaleca stosowanie tabletek do ssania, inni zalecają regularne płukanie gardła ziołowymi naparami, jeszcze inni sugerują leczenie z wykorzystaniem leków w postaci sprayu. Która metoda jest najskuteczniejsza?

Tabletki od bólu gardła

Przy zaczerwienieniu, problemach z mówieniem, ale również przy bólu gardła zaleca się sięgnięcie po tabletki do ssania. W zależności od producenta takie tabletki zawierają składniki ziołowe, najczęściej tymianek, podbiał i kojący podrażnienia miód, albo składniki przeciwbólowe.

Część lekarzy nie zaleca sięgania po tabletki na ból gardła, gdy stan zapalny gardła jest efektem infekcji wirusowej. Wówczas zamiast miejscowego leczenia dochodzi do połykania wirusów wraz ze śliną, co z kolei może do prowadzić do problemów z układem pokarmowym.

Kiedy sięgać po spray

Spray na gardło zalecany jest przede wszystkim w infekcjach, w których ból gardła połączony jest ze stanem zapalnym, najczęściej z ropną wydzieliną, która nie powinna być połykana. Spray działa miejscowo na gardło, a substancje lecznicze mogą bezpośrednio wpływać na poprawę stanu zdrowia.

W sprayu na gardło mogą być zawarte składniki łagodzące podrażnienia śluzówki oraz nawilżające, które z jednej strony łagodzą ból, a z drugiej umożliwiają przełykanie.

Nie tylko na gardło

Warto jednak pamiętać, że spray na gardło najczęściej działa miejscowo również na jamę ustną, a w przypadku preparatów wykorzystujących propolis – także na układ pokarmowy. Działanie nawilżające wpływa korzystnie na struny głosowe, może być również wykorzystywane jako działanie wspierające przy zapaleniu zatok z utrudnionym procesem ich naturalnego oczyszczania.

Takie działanie na kilka organów jest bardzo ważne z kilku powodów. Czasami ból gardła może być spowodowany stanem zapalnym w jamie ustnej, z kolei w przypadku dolegliwości, które pojawiają się rano, warto pamiętać, że mogą być one spowodowane np. nocnym refluksem żołądka.

© 2024 Trafne Myśli | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.