Instalacja elektryczna to jedna z podstawowych instalacji w każdym budynku. W zależności od wielkości i rodzaju budynku może ona być bardziej lub mniej skomplikowana. Zawsze jednak składa się z szeregu kluczowych elementów. Do tych zaś należą gniazdka elektryczne. Gniazdka te mogą być różnego typu, a zastosowanie danego rozwiązania będzie zależało od tego, gdzie gniazdko ma być wykorzystane.
Rodzaje gniazdek elektrycznych
Gniazdka elektryczne możemy podzielić na różne typy, biorąc pod uwagę różne kryteria. Oto kilka sposobów podziału gniazdek elektrycznych:
1. Gniazdka zwykłe i hermetyczne. Gniazdka zwykłe to standardowe gniazdka stosowane w większości pomieszczeń w budynkach mieszkalnych. Natomiast gniazdka hermetyczne, to gniazdka przeznaczone do zastosowań, gdzie występuje ryzyko zachlapania, czy zwiększonej wilgoci. Są one wyposażone w specjalną klapkę, zabezpieczającą przed dostaniem się wody do środka. Odpowiednio zabudowana jest również część gniazdka ze stykami przyłączeniowymi. Uszczelnione jest doprowadzenie przewodu oraz połączenie między puszką, a częścią wtykową gniazdka. Hermetyczne gniazdka elektryczne mogą mieć różne klasy ochronności.
2. Gniazdka podtynkowe i natynkowe. Pierwsze z nich są montowane pod tynkiem, w odpowiedniej puszcze montażowej, a wystaje tylko ich część wtykowa. Gniazda natynkowe (zwykle gniazdka hermetyczne) posiadają własną puszkę, którą przykręca się na ścianie.
3. Gniazdka z bolcem ochronnym, pozwalającym na podłączenie dodatkowego przewodu ochronnego (uziemienie, zerowanie) oraz gniazdka bez bolca. Zastosowanie danego typu gniazd zależne jest od typu posiadanej instalacji oraz stosowanych urządzeń elektrycznych
4. Gniazdka pojedyncze i podwójne. Te drugie posiadają dwa wejścia wtykowe, dzięki czemu do podłączenia dodatkowych urządzeń nie jest konieczne stosowanie rozgałęźników
5. Gniazdka z montażem za pomocą śrubek lub zatrzasków. Montaż przewodów elektrycznych na stykach za pomocą śrubek, to stosowane od lat i sprawdzone rozwiązanie. Wymaga ono jednak użycia narzędzi . Z kolei montaż gniazdek elektrycznych z zatrzaskami odbywa się w sposób beznarzędziowy oraz jest mniej czasochłonny. Ważna jest jednak jakość zacisków, gdyż wpływa ona na jakość umocowania przewodu w zacisku stykowym.
6. Gniazdka 230 V oraz 400 V. W zwykłych zastosowaniach domowych, czyli w pomieszczeniach mieszkalnych są stosowane zwykłe gniazdka dla zasilania napięciem 230 V. Z kolei przy zastosowaniu niektórych urządzeń, na przykład maszyn warsztatowych, konieczne jest użycie gniazdek elektrycznych trójfazowych, na napięcie 400 V. Są to zwykle gniazda natynkowe. W typowych zastosowaniach stosuje się zwykle gniazda 16 lub 32 A.
Wymienione wyżej rodzaje gniazdek znajdziesz na eGniazdka – gniazdka elektryczne