Close

ta plamka leczenie – która forma leczenia jest skuteczna?

Żół
Zwyrodnienie plamki żółtej jest problemem, który dotyka bardzo wielu Polaków. Niestety, mimo rosnącej liczby chorych, wciąż w naszym kraju niewiele mówi się na temat tej choroby. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, w co to jest ADM i w jaki sposób można je leczyć.

Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej?

Zwyrodnienie plamki żółtej, w skrócie ADM, jest to postępująca choroba zwyrodnieniowa centralnej części siatkówki oka. Siatkówka jest odpowiedzialna nie tylko za ostre widzenie, ale również rozróżnianie kolorów. Zwyrodnienie plamki żółtej dotyka głównie białe kobiety, które ukończyły 50-ty rok życia, choć, oczywiście, każdy z nas jest na tę chorobę narażony. Niestety, nie znamy na obecną chwilę przyczyn powstawania ADM. Specjaliści podejrzewają, że ma ona podłoże genetyczne, a ponadto osoby, które palą papierosy, są bardziej na nią narażone. Zwyrodnienie plamki żółtej ma dwie postacie: suchą i wysiękową. Przy tym pierwszym rodzaju pogorszenie wzroku następuje bardzo powoli. Na samym początku gorzej się widzi przy słabym świetle, a z czasem pojedyncze litery tekstu stają się zniekształcone. W tym drugim przypadku zanik widzenia przebiega znacznie szybciej. Ponadto w obrębie siatkówki wrastają tzw. patologiczne naczynia krwionośne, co z kolei skutkuje nieodwracalnym zanikiem komórek barwnikowych i fotoreceptorów.

W jaki sposób można leczyć ADM?

Niestety, żółta plamka leczenie nie jest prostym zadaniem, ponieważ na obecną chwilę nie ma jednego, skutecznego sposobu, aby zwalczyć tę chorobę. Okuliści radzą, aby w terapii stosować dietę bogatą w przeciwutleniacze, a także regularnie robić badania wzroku. Jeżeli chorujesz na suchą odmianę ADM, wtedy możesz spróbować leczyć ją przy zastosowaniu leków poprawiających ukrwienie, a także obniżających poziom cholesterolu. Bardziej niebezpieczną postacią jest wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej. W takich przypadkach żółta plamka leczenie polega na niszczeniu nieprawidłowych naczyń krwionośnych światłem lasera, o ile nie są one położone w centrum plamki żółtej. Na szczęście, można spróbować leczyć zwyrodnienie plamki żółtej bardziej naturalnymi sposobami. Z badań wynika, że postęp żółtej plamki zatrzymują dwa ziołowe leki, czyli miłorząb japoński, a także wyciąg z czarnej borówki. Warto też zwrócić uwagę na to, co jemy. Zielone warzywa takie jak brokuł, czy szpinak także pomogą Ci w walce z ADM.

© 2024 Trafne Myśli | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.