Close

Numizmaty – trzy powody dla których warto je zbierać

Numizmaty to świetna lokata kapitału, sposób na nawiązanie nowych kontaktów oraz świetna okazja na zagłębienie się w historię. To trzy podstawowe powody dla których warto zbierać monety kolekcjonerskie.

Pogłębianie wiedzy historycznej

Z niektórymi monetami wiążą się niezwykłe historie. Są takie, które przebyły cały świat wzdłuż i wszerz. Są inne, które po godzinach wybijał pracownik mennicy. Jeszcze inne nigdy nie trafiły do obiegu z rozmaitych powodów.

Monety często upamiętniają różne wydarzenia historyczne, zarówno pozytywne jak i negatywne.  Sposób ich przedstawienia, okoliczności z tym związane mogą stanowić interesującą opowieść, jak również pretekst do zgłębiania swojej wiedzy na temat historii.

To przede wszystkim idealny sposób na zainteresowanie historią najmłodszych. Opowieści oparte o konkrety i monety które można wziąć do ręki przemawiają do nich lepiej niż suche daty i fakty z podręczników szkolnych.

Networking czyli nowe kontakty

Słowo to pojawia się wszędzie tam gdzie opisuje się drogę do sukcesu. Nic dziwnego. To właśnie kontakty decydują o tym, czy da się dotrzeć do właściwych osób we właściwym momencie.

Numizmatyka jest dziedziną wymagającą w pewnym momencie ogromnego zaangażowania. Kolekcjonowanie monet nie polega wyłącznie na przetrzymywaniu swojej kolekcji w szafie czy gablotce. To również udział w kongresach i zjazdach, odwiedzanie skupów monet czy wymiana z innymi osobami.

Takie działania pozwalają nie tylko poszerzyć nasza kolekcję i poprawić jej jakość, ale również nawiązać cenne znajomości które mogą zaprocentować w innych dziedzinach.

Doskonała lokata kapitału

Złote i srebrne monety mają swoją wartość nominalną, a jako numizmaty również cenę kolekcjonerską. Zależy ona przede wszystkim od ilości podobnych monet w obiegu oraz zainteresowania danym egzemplarzem. Im rzadsza moneta i większe zainteresowanie tym wyższa będzie jej cena.

Najrzadsze monety, dostępne w ilości nie przekraczającej kilku egzemplarzy warte są miliony dolarów. Są to jednak rzadkie przypadki, którymi przeciętny kolekcjoner o ograniczonym budżecie nie będzie zainteresowany.

Standardowe monety, bez ciekawej historii ale wydane z jakiejś okazji w niewielkiej liczbie również mogą zyskać na wartości. Dużą wartość mają często monety z serii z błędami bądź wycofanych z emisji.

Numizmaty posiadają jeszcze jedną cechę, która czyni je ciekawą inwestycją, a mianowicie kruszec, z którego je wykonano. Zarówno złoto jak i srebro zyskują na wartości. Jeżeli nie zależy nam na wartości kolekcjonerskiej monety możemy zawsze sprzedać je w razie potrzeby w cenie kruszcu.

 

artykuł powstał dzięki pomocy http://www.coinart.pl/ – skupowi monet kolekcjonerskich

© 2024 Trafne Myśli | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.