O ile na zachodzie moda na styl industrialny trwa nieprzerwanie już od jakiegoś czasu, to w Polsce wciąż jeszcze jest to zjawisko egzotyczne. Choć domy utrzymane w konwencji przemysłowej wciąż jeszcze nie wyrastają u nas jak grzyby po deszczu, w ostatnich latach można zaobserwować znaczny wzrost popularności tego stylu wśród inwestorów indywidualnych. Jego nieodłącznym elementem są ściany szklane.
Wiodącymi materiałami, które determinują niepowtarzalny urok stylu industrialnego, są metal, beton i szkło. Zgrabne połączenie tych trzech materiałów daje możliwość osiągnięcia niepowtarzalnego efektu. Dla uzyskania właściwej formy, architekci coraz częściej sięgają po szkło profilowane.
SZKŁO PROFILOWANE – CHARAKTERYSTYKA
Szkło profilowane ma postać belek wygiętych w kształt litery C. Takie rozwiązanie od dawna jest stosowane w obiektach przemysłowych, a teraz wkracza do sektora mieszkalnego, pomagając stworzyć niepowtarzalne ściany szklane.
Pod względem składu chemicznego, szkło profilowane nie odbiega od szkła płaskiego. Pożądany efekt uzyskuje się drogą walcowania. Grubość belek (od 8 do 12 mm) zapewnia odpowiednią odporność, jednak dla potrzeb budownictwa, belki są wzmacniane w procesie hartowania.
Ten rodzaj szkła dostępny jest w wielu wariantach. Ciekawostką są belki o pofalowanej powierzchni. Stworzona w ten sposób ściana szklana nadaje obiektowi niepowtarzalny charakter.
ZASTOSOWANIE
Szkło profilowane doskonale nadaje się do tworzenia ścian działowych, jednak nie jest to jego jedyne zastosowanie. Z użyciem odpowiedniej techniki montażu, profile szklane mogą stanowić element zewnętrznych ścian budynku. W takim przypadku ściany szklane spełniają nie tylko funkcję estetyczną, ale i praktyczną. Szkło profilowane znacząco wpływa na rozświetlenie pomieszczeń, ograniczając przy tym efekt całkowitej przezierności.
MONTAŻ
Do wykonania ścian ze szkła profilowanego, używane są specjalne profile z PCV, które uprzednio umieszcza się w profilach aluminiowych. Szerokość pojedynczej belki waha się w przedziale od 23 do 33 cm. Długość pojedynczego elementu może dochodzić nawet do kilku metrów.
Pomiędzy profilami zwykle umieszcza się specjalne wkładki, które poprawiają współczynnik izolacyjności ściany szklanej. Użyty w tym celu materiał zapewnia wysoki stopień oporu cieplnego, jednocześnie zapewniając przepuszczalność i rozpraszalność światła.
Często stosuje się też specjalną powłokę metaliczną, ograniczającą przepuszczalność energii słonecznej. Taki zabieg pozwala na ograniczenie nagrzewania ściany szklanej.