Na mocy zmian w przepisach prawa, obowiązek rejestrowania sprzedaży staje się coraz powszechniejszy, nie zmienia to jednak faktu, że zakup pierwszej kasy fiskalnej jest niemałym wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń, a nie każde z nich będzie odpowiednie dla danego rodzaju działalności, tym bardziej, że różnice nie obejmują jedynie ceny zakupu.
RODZAJE KAS FISKALNYCH
Urządzenia fiskalne należy dzielić ze względu na ich najważniejsze parametry i funkcje. Najpopularniejszą grupę stanowią kasy jednostanowiskowe, które nadają się idealnie do pracy w małych i średnich punktach. Ich niepodważalną zaletą jest możliwość podłączenia licznych urządzeń peryferyjnych, takich jak np komputer, elektroniczna waga, skaner kodów kreskowych. Należy jednak pamiętać, że łączenie urządzeń będzie wymagało użycia odpowiedniego programu magazynowego, który będzie właściwy dla danego rodzaju kasy fiskalnej.
Odrębną grupę urządzeń fiskalnych stanowią kasy przenośne. Dzięki niewielkim gabarytom i niskiej masie, mogą być one swobodnie przenoszone, co jest niezwykle istotne w przypadku działalności, której charakter wyklucza pracę stacjonarną. Tego rodzaju kasy wyposażone są w akumulator, dzięki któremu urządzenie może pracować bez podłączenia do sieci energetycznej, oraz w system stabilizujący obie rolki fiskalne, co sprawia, że nie przemieszczają się one w trakcie przenoszenia urządzenia. Taka kasa musi zostać odpowiednio zabezpieczona przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Urządzenia przenośne mogą zatem bez przeszkód pracować w warunkach niskiej lub wysokiej temperatury i przy dużej wilgotności powietrza. Z reguły wyposażone są w silikonową osłonę klawiatury, co dodatkowo zabezpiecza urządzenie przed zachlapaniem. Najnowsze generacje kas przenośnych wyposażone są w dotykową matrycę, na której wyświetlana jest wirtualna klawiatura. Takie rozwiązanie ma tyle samo zwolenników, co przeciwników.
DLA DUŻYCH PLACÓWEK
To, co idealnie sprawdzi się w niewielkich punktach, nie będzie miało zastosowania w przypadku placówek, w których każdego dnia obsługiwana jest bardzo duża ilość klientów. Dla takich obiektów przeznaczone są kasy systemowe i komputerowe.
Kasy fiskalne systemowe pozwalają na swobodne łączenie urządzeń nie tylko z komputerem, ale także z innymi kasami. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość przesyłania danych w czasie rzeczywistym, co ułatwia bieżącą kontrolę stanów magazynowych. Do kas systemowych mogą być też podłączane inne urządzenia, jak waga lub skaner kodów kreskowych, co znacząco wpływa na sprawność obsługi klientów.
W przypadku kas fiskalnych komputerowych mówimy o urządzeniach, będących hybrydą drukarki fiskalnej i komputera. Najczęściej spotykamy je w supermarketach i w innych placówkach handlowych, gdzie szczególnie istotną opcją jest możliwość połączenia kasy z niemal nieograniczoną ilością urządzeń peryferyjnych.
MECHANIZM DRUKUJĄCY
Kupując kasę fiskalną należy zwrócić uwagę na mechanizm drukujący. Obecnie, w urządzeniach fiskalnych, stosuje się mechanizm igłowy lub termiczny.
Kasy z drukarką igłową pracują stosunkowo głośno i niezbyt szybko, jednak ich zaletą jest cena zakupu i późniejsze koszty eksploatacyjne. Wykorzystywany w nich papier offsetowy jest tańszy od termicznego, nie wymaga także specjalnych warunków przechowywania.
Mechanizm drukujący techniką termiczną jest cichy i szynki. Należy jednak pamiętać o tym, że wymaga stosowania specjalnych rolek termicznych, które mogą być nawet dwukrotnie droższe d rolek offsetowych.