Marynowanie grzybów to jeden z najlepszych sposobów na to, aby cieszyć się ich smakiem i aromatem również w zimie. Pamiętajmy, że należy umieć dobrze przyrządzać marynaty do grzybów, aby można było je ze spokojem wyjąc na Święta Bożego Narodzenia. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, aby przyrządzić podgrzybki marynowane w occie.
Jak przygotowac marynowane specjały?
Aby zrobić doskonałą marynatę do podgrzybków, należy przygotować pięć szklanek wody, jedną szklankę octu, który ma stężenie dziesięcioprocentowe, a także jedną szklankę cukru i jedną łyżkę soli.
Konieczne będzie też przygotowanie przypraw, takich jak na przykład gorczyca lub ziele angielskie oraz pieprz ziarnisty i liście laurowe. Przyda się oczywiście także świeża, biała cebula, kupiona na targowisku lub samodzielnie wyhodowana w przydomowym ogródku.
Aby przyrządzić doskonałe słoiczki, potrzebne oczywiście będą także dobre grzyby. Grzyby powinny być zebrane przez nas samodzielnie lub kupione w miejscu, które cieszy się przez nas zaufaniem. Grzyby powinny być wyczyszczone, obrane,a także bardzo dobrze umyte. Konieczne jest zakupienie do tego odpowiedniej jakości szczoteczki – dzięki niej czyszczenie grzybów będzie łatwiejsze.
Oczywiście grzybów nie należy myć zbyt długo, bo wtedy najlepsze ich walory smakowe i aromatyczne zostaną w misce z wodą. Grzyby należy ugotować na dużym ogniu, a następnie zasolić. Niektórzy twierdzą, ze wystarcza gotowanie grzybów już tylko przez 4 minuty. Poleca się jednak dla bezpieczeństwa gotować je nieco dłużej, przez około dziesięć minut. Po ugotowaniu, należy zahartować grzyby ponownie zimną wodą.
Konserwowanie na zimę
Kiedy podgrzybki są już przygotowane, należy przygotować zalewę. Jeśli marynata jest już gotowa, wlewamy ją do słoiczka i na to dodajemy grzybki. Grzyby powinny sięgać połowy wysokości słoika. Na koniec dodajemy liście laurowe, a także ziele angielskie, pieprz i cebulki. Do każdego słoiczka należy dodawać po 3-4 ziarenka każdej z wymienionych przypraw. Całość zalewamy wodą i czekamy, aż wystygnie. Kiedy wszystko będzie już mniej więcej chłodne – zamykamy słoiczek szczelnie i odkładamy do spiżarni. Spiżarnia powinna być pozbawiona okien i wysokich temperatur, ale też nie może panować w niej chłód, wtedy podgrzybki marynowane w occie trzymają się najlepiej.
Podczas gotowania grzybów należy zbierać z powierzchni wody wytwarzającą się pianę. To właśnie w niej kumulują się wszystkie niezdrowe i niebezpieczne dla ludzi toksyny. Przed myciem grzybów należy odciąć z nich łodygi, a marynować należy same kapelusze, to właśnie w nich zamknięty jest najbardziej intensywny smak naszych grzybów.